Rokomet

Črnogorke v finalu niso uspele vreči Norvežank z olimpijskega prestola

Rokomet - sobota, 11.08.2012 ob 23:15

Norveška ženska rokometna reprezentanca je na olimpijskih igrah v Londonu osvojila zlato kolajno, potem ko je v finalu premagala Črno goro s 26:23 (13:10). Norvežanke so tako ubranile naslov iz Pekinga.

Norvežanke, branilke naslova in tudi svetovne prvakinje, so v finalu olimpijskega turnirja ohranile primat v ženskem rokometu. Norveška je postala tretja država z zaporednim uspehom na ženskem olimpijskem rokometnem turnirju. Pred njo je to uspelo Južni Koreji v letih 1988 in 1992 ter Danski v letih 1996, 2000 in 2004.

Črnogorke so se Norvežankam dobro upirale, bile še dobro minuto pred koncem povsem v igri za zmago, a gol junakinje tekme, simpatične Linn Jorum Sulland, 45 sekund pred koncem je Norveški prinesel vodstvo za dva zadetka in odločilno prednost. Pri Črnogorkah je bila prav tako z desetimi zadetki najučinkovitejša Katarina Bulatović.

Prav ta igralka, ki bo po novem igrala za romunsko Valceo, je v deveti minuti nadgradila dober začetek Črne gore in zadela za vodstvo s 4:2. Norvežanke so prvič na tekmi povedle v 15. minuti, ko je bila uspešna Sullandova za 5:4. Po izenačenih naslednjih minutah, v katerih se Norvežankam ni uspelo odlepiti, pa je bilo drugače v končnici prvega dela, ko so si Skandinavke, spet po zaslugi Sullandove, priigrale tri gole naskoka pred nadaljevanjem.

Podobno prednost so imele Norvežanke še naslednjih deset minut drugega polčasa. V 45. minuti je Maja Savić prvakinje opozorila, da se s soigralkami ne mislijo zlahka vdati, in znižala na 17:18, Katarina Bulatović pa je minuto in pol pozneje izid poravnala na 19.

Norvežanke so v 54. minuti ušle na 22:20, od česar si Črnogorke niso več popolnoma opomogle. Izbranke Thorirja Hergeirssona so namreč do konca unovčile praktično vsak svoj napad, tako da so se igralke Dragana Adžića lahko le še približale na zadetek, več pa jim ni uspelo narediti.

Bron so osvojile Španke

Bron so osvojile Španke, ki so v malem finalu po dveh podaljških ugnale Južno Korejo z 31:29 (28:28, 24:24, 13:13).

Španke so po maratonskem boju osvojile bronasto odličje na OI. V zelo izenačeni tekmi so igralke s Pirenejskega polotoka sicer imele večino časa rahlo pobudo, a šele v izdihljajih drugega podaljška prišle do prednosti za zmago in prvo špansko žensko rokometno odličje na olimpijskih igrah. Pri Španiji sta bili najboljši strelki Nely Alberto Francisca in Begona Fernandez Molinos s po petimi goli, pri Korejkah pa je bila najboljša Han Na Gwon, ki je dosegla sedem golov, a streljala kar 18-krat.

Španke so tekmo dobro odprle in hitro povedle s 3:1. Ko so Korejke v sedmi minuti izenačile na 3:3, je to že nakazalo na tekmo preobratov. Najprej je bolje kazalo Korejkam, ki so trikrat povedle za štiri gole (9:5, 10:6 in 11:7), kljub temu pa so se Španke vrnile v igro, s šestimi goli zapored so povedle s 13:11, na glavni odmor pa sta ekipi šli poravnani na 13.

V drugem polčasu so Španke hitro prišle do vodstva s 17:14 v 36. minuti, dve minuti pozneje pa so tudi Španke povedle za štiri gole, ko je Macarena Aguilar Diaz zadela za 19:15. Korejke pa so se znova približale, večkrat zaostajale le za zadetek, a izenačiti jim ni uspelo vse do 54. minute, ko se je na semaforju svetilo 23:23. Beatriz Fernandez Ibanez je zatem Špankam s sedemmetrovko spet priborila minimalno prednost, to vodstvo pa je zdržalo vse do 47 sekund pred koncem, ko so Korejke s sedmih metrov izid izenačile.

Ker ekipi do konca rednega dela svojih napadov nista izkoristili, so sledili podaljški. Prvih deset minut še ni dalo odgovora na vprašanje o dobitnicah brona, zato je sledilo še dvakrat po pet minut bitke za tretje mesto. Dokončna odločitev pa je padla 14 sekund pred koncem tekme, ko je Jessica Alonso Bernardo Špankam priborila nedosegljiva zadetka prednosti.