Atletika

Bolt v Londonu ponovil pekinškega trojčka, Farah kralj dolgih prog

Atletika - sobota, 11.08.2012 ob 23:24

Jamajčan Usain Bolt je predzadnji dan OI v Londonu s svetovnim rekordom (36,84) osvojil zlato medaljo v štafeti 4 X 100 m in tako kot pred štirimi leti v Pekingu osvojil tri zlate medalje; bil je prvi še posamično na 100 in 200 m. Domačin Mo Farah pa je slavil v teku na na 5000 m (13:41,66) ter po slavju na 10.000 m osvojil dvojno olimpijsko krono.

Rusinja Ana Čičerova, svetovna prvakinja, je osvojila zlato medaljo v skoku v višino z izidom sezone na svetu (2,05 m), kar je uspelo tudi Američankam v štafeti 4 X 400 m (3:16,87). Devetnajstletni Keshorn Walcott iz Trinidada in Tobaga pa je presenetljivo osvojil zlato medaljo v metu kopja (84,58 m), kar je prvo zlato v metalnih disciplinah za karibske države. V preostalih dveh od osmih končnih odločitvah dneva je šlo zlato v Rusijo. Jelena Lašmanova je osvojila zlato v hitri hoji na 20 km s svetovnim rekordom (1:25:02), njen rojak Sergej Kirdjapkin pa je bil v hoji najboljši na 50 kilometrov in je s časom 3:35:59 postavil tudi olimpijski rekord.

Za Jamajko so v štafeti tekli Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake in Bolt; prav v tej postavi so osvojili zlato 4. septembra lani na SP v Daeguju (37,04). V tem čas pa so v Londonu za srebro tekli Američani Trell Kimmons, Justin Gatlin, tretji v posamičnem nastopu na 100 m, Tyson Gay in Ryan Bailey. Dolgo so se borili z Jamajčani, ki so vodili še pred zadnjo predajo, ki jo je prevzel Bolt za šesto zaporedno zlato medaljo v sprintih. To ni uspelo še nikomur v zgodovini. Bronasta pa je bila ekipa Trinidada in Tobaga (38,12). Kanada, ki je v cilj prišla tretja (38,07), je bila diskvalificirana.

V senci Boltovega dosežka je menil še en mejnik. Mo Farah, ki je bil sicer rojen v Somaliji, je prvo zlato v Londonu osvojil 4. avgusta, naslovu svetovnega prvaka na 5000 m pa je zdaj dodal še olimpijsko zmago. To dvojno slavje je pred njim na enih OI je leta 2008 v Pekingu zabeležil le Etiopijec Kenenisa Bekele. Drugi je bil tokrat rojak slednjega Dejen Gebremeskel (13:41,98), tretji pa Kenijec Thomas Longosiwa (13:42,36). “Gledalci so bili izjemni, napravili so silovit hrup v zaključku mojega teka in ustvarili prav posebno vzdušje, zato sem dal na koncu od sebe 110 odstotkov. Vesel sem, kaj naj drugega, dve zlati medalji na enih OI, in to na domačih,” je bil pred 80.000 gledalci vesel Farah.

Šestindvajsetletna Savinova je na dva stadionska kroga po zlatu na evropskem dvoranskem prvenstvu leta 2009 v Torinu slavila leta 2010 na svetovnem dvoranskem prvenstvu v Dohi in na evropskem prvenstvu na prostem v Barceloni ter leta 2011 na dvoranskem EP in svetovnem prvenstvu v Daeguju. V tem nizu ji manjkata le dve zlati medalji. Na SP leta 2009 v Berlinu je bila peta. Tam je zlato osvojila Caster Semenya iz Južnoafriške republike, nato pa je imela dolgo težave zaradi ugotavljanja njenega spola in ni mogla nastopati na velikih tekmah. V Londonu je bila Semenya druga (1:57,23), tretja pa še druga Rusinja Jekatarina Pojstogova (1:57,53). Branilka naslova in letošnja svetovna dvoranska prvakinja v Carigradu, Kenijka Pamela Jelimo, je bila šele četrta (1:57,59).

Čičerova je edina preskočila 2,05 m in po bronu v Pekingu stopila na najvišjo stopničko zmagovalnega odra OI. Srebro je osvojila Američanka Brigetta Barrett, ki je 2,03 m zmogla v drugem poskusu, to višino pa je v tretjem skoku preskočila druga Rusinja Svetlana Školina in osvojila bron. Belgijka Tia Hellebaut, branilka naslova, je bila peta, svetovna dvoranska prvakinja Chaunte Lowe iz ZDA pa šesta.

Keshorn Walcott, letošnji mladinski svetovni prvak iz Barcelone, je v metu kopja z državnim rekordom ugnal Ukrajinca Aleksandra Pjatnicjo (84,51) in Finca Anttija Ruuskanena (84,12). Norvežan Andreas Thorkildsen, dvakratni zaporedni branilec naslova, je bil šele šesti (82,63 m). Američanke (Deedee Trotter, Allyson Felix, Francena McCorory, Sanya Richards-Ross) so osvojile zlato v štafeti 4 X 400. Četverica Rusije jih ni mogla ogroziti (3:20,23), tretje pa so bile Jamajčanke (3:20,95).